Естествените скални материали, използвани в строителството, се подразделят на следните три групи:
- магмени, които включват дълбочинни и повърхностни материали: тук спадат гранитът, базалтът и др.
- утаечни или седиментни, които се образуват вторично, след разрушаване (изветряне, утаяване) на магмени скали или под въздействието на организми, какъвто е варовикът;
- метаморфни или изменени, при които структурата на материалите от предните два типа се видоизменя под въздействието на температура или налягане. Метаморфни скали са мраморът, кварцитите и гнайс.
Добиване на естествени скални строителни материали
Добиването на естествените скални материали се извършва или чрез открит способ, в кариери, или чрез минния способ, който е подходящ за добиване на материали, намиращи се на по-голяма дълбочина. Дълбочинните магмени скали се добиват чрез взривяване, а полутвърдите и меките скални материали се добиват чрез рязане.
Обработване на естествените скални строителни материали
За обработването на материалите се използва:
- обработване с чукове, или ударно обработване;
- обработване чрез фрезоване и шлифоване, или абразивно обработване.
Видове изделия, получени след обработването
Изделията, получени след обработването на естествените скални строителни материали, включват следните видове:
- скални блокове, които имат обем, надхвърлящ 5 кубични метра
- ломен и цепен камък, с неправилна форма на страните на късовете, подходящ за зидария и за пътни настилки
- облицовъчни материали
- павета и бордюри, които се получават от магмени скали, като гранит или сиенит
Най- често използвани скални строителни материали
Гранит
Предимствата на гранита включват твърдост и устойчивост, издръжливост на ниски температури и водонепропускливост, както и разнообразни нюанси.
Мрамор
Мраморът е подходящ като декоративен материал, за облицоване и за мозайки.
Гнайс
Гнайсът е твърд и устойчив на ниски температури, с грапава повърхност, която не допуска хлъзгане, предлагащ разнообразни нюанси, подходящ както за настилки, така и за облицовки.
Черупчест варовик
Черупчестият варовик е с привлекателен вид поради черупчестата му структура, подходящ за облицовки.
Гнайс – широко използван в строителството
Гнайсът спада към метаморфните материали и се получава под въздействието на много високи температури и налягане. Това е един от най-старите видове камъни в света, който е изключително широко разпространен навсякъде.
Гнайсови залежи има в основите на еродирали планини или в ледникови образувания. Този материал е основният при терените с метаморфни скали. Той съперничи на гранита по твърдост и подобно на него може да бъде с различни нюанси. Но привлекателността на гнайса е по-голяма, тъй като в него се редуват светли и тъмни ивици.
Поради твърдостта си и привлекателния си вид гнайсът има много широка употреба в строителството. Освен за облицоване и декорация на вътрешни стени на сгради се използва за облицоване на декоративни кътове, водопади и фонтани, за надгробни плочи и за декорация на сгради. Твърдостта и красивата повърхност на гнайсовите материали са причините, поради които те се използват и за кухненски плотове.
Предимствата на Ивайловградския гнайс
Ивайловградският гнайс, предлаган от Валмарг Стоун, е известен както в България, така и в други страни. Той притежава изключителна твърдост и издръжливост. Освен това предлага и редица други ценни качества, изключително важни в строителството:
- влагоустойчивост: с най-високата степен на влагоустойчивост, А1, дори и при многократни промени на влажността на средата;
- огнеустойчивост: също с най-висока степен, А1, поради което спада към негоримите материали съгласно класификацията на ЕС;
- студоустойчивост: даже и при многократно замразяване и размразяване;
- шумо- и топлоизолационни качества;
- устойчивост на химични разтвори, разграждащи и корозионни агенти.