Грижите за настилката от естествен камък трябва да започнат със запечатването й. Това е осигуряване на покритие, което няма да дава възможност за проникване на вода и замърсявания и ще запазва целостта на каменните плочи. Запечатването е всъщност импрегниране на повърхността на настилката. То се прави не само след полагането, а и периодично след това, тъй като запечатващият слой се износва и трябва да се подновява веднъж годишно.
Със запечатването се подобрява здравината на настилката
Гнайсът е много предпочитан като материал за настилка, тъй като е красив и има много голяма здравина. Тази здравина се дължи на състава му, в който влиза и гранит. Гнайсовият камък Ивайловград е много издръжлив на механични въздействия и натоварвания – затова често се предпочита като настилка за всекидневни и за външна настилка.
Когато повърхността на настилката се запечата, това допринася за още по-голяма здравина и устойчивост на всякакви въздействия.
Със запечатването се запазват не само плочите, но и фугите
Здравината на настилката от ивайловградски гнайс се дължи на запечатването, или импрегнирането, на цялата повърхност. Освен самите плочи се запечатват и фугите. Така не се оставя никаква част от повърхността, която да е уязвима за външни въздействия – механични и химични.
Запечатването предпазва от проникване на вода в порите на камъка
Повърхността на естествения камък има пори. Съотношението на обема на порите и общия обем на камъка се нарича порьозност. Тя е различна при различните видове камък, но при всички видове порите са свързани помежду с в мрежа. Ако в тази мрежа проникне дори малка вода, това води до увеличаване на порите, образуват се пукнатини и се ускорява ерозията на материала.
Освен това при проникването на вода във вътрешността на камъка се създават условия за развитие на плесени.
Със запечатването външната настилка се предпазва от атмосферни влияния и UV излъчването
Атмосферните условия действат неблагоприятно върху каменната настилка от гнайс. Допълнително неблагоприятно влияние оказва UV излъчването. Със запечатването на външната настилка от гнайс от Валмарг Стоун повърхността й се предпазва и от тези деструктивно действащи фактори.
Как се извършва запечатването на каменна настилка
За запечатване се използва специален препарат. Той се нанася върху повърхността и се изчаква, докато се стабилизира покритието.
Препаратът съдържа импрегнатори, които проникват в повърхността на плочите от ивайловградски камък на дълбочина до 1,5 мм. Така се запълват порите и се образува покритие, което предотвратява проникване на вода, разлети течности и други.
Важно е запечатването да се извършва редовно
Редовното запечатване предпазва повърхността на настилката от гнайс от Ивайловград. Друг вариант за почистване на повърхността, ако тя не е импрегнирана, е шлайфане. Но то изисква използване на машина, много е трудоемко и има риск от нараняване на материала.
Импрегнаторът трябва да се нанесе правилно
Правилното нанасяна на импрегниращия препарат трябва да е равномерно, за да се запълнят всички пори и фуги. Ако не е нанесен правилно, видът на запечатващия слой има така наречения пластмасов ефект.
Правилно нанесеният запечатващ слой не скрива красотата на гнайсовия материал и дава възможност на каменния материал да „диша“, като същевременно го предпазва от всякакви вредни влияния и износване.