Образуването на метаморфни скали е дълъг и сложен процес. Той обхваща широкия интервал на температурната амплитуда и налягането в недрата на земята.
Метаморфизъм
Това е съвкупност от ендогенните изменения за приспособяването на минералния състав и структурата на скалите към наличните условия в дълбоките части под земната кора.
Температура
Тя изиграва важна роля при изменението на скалния минерален състав. Отразява се и върху скалната структура. С дълбочината обикновено температурата нараства, но зависи и от:
- топлината, която се пренася от дълбочинни флуиди и разтвори;
- енергията на радиоактивното разпадане в кората на земята;
- термичният ефект на химичните реакции в кората на земята;
- топлината, която се получава при внедряването на магма.
Налягане
То бива хидростатично (всестранно) и ориентирано (насочено). Всестранното налягане се отразява еднакво на всички страни в резултат от теглото на разположените отгоре скални маси. Ориентираното налягане е предизвикано от тектонските движения и е зависимо от техния интензитет.
Типове метаморфизъм
- Контактен метаморфизъм;
- Дислокационен (катакластичен) метаморфизъм;
- Регионален (дълбочинен) метаморфизъм.
Метаморфни скали
Минералите, които изграждат метаморфните скали са:
- минерали, които често се срещат в магмените и метаморфните скали: кварц, фелдшпати, слюда, пироксени, амфибол, оливин и др.;
- минерали, които често се срещат в седиментните и метаморфните скали: доломит, калцит и др.;
- минерали, които участват като главни в метаморфните скали и като второстепенни в магмените скали: серпентин, серицит, хлорит, актинолит и др.;
- минерали, които се срещат единствено в метаморфните скали: воластонит, дистен, силиманит, андалузит, ставролит, гранати, кордиерит и др.
Ортометаморфни и параметаморфни скали
- Глинести (аспидни) шисти;
- Филити;
- Кристалинни шисти;
- Гнайси;
- Амфиболити;
- Гранулити;
- Еклогити;
- Хорнфелзи (рогови скали);
- Мрамори;
- Кварцити;
- Катаклазити;
- Милонити;
- Филонити.
Гнайс
Гнайсът е метаморфна скала, която се отличава с особена здравина, повърхността му е грапава и нехлъзгаща се и е много издръжлив при температурни изменения. Затова дава стабилни, естетични и дълготрайни резултати в облицоването, строителството, полагането на настилки и декорацията на интериорни и екстериорни пространства. Настилките и облицовките с гнайс придават естествен и красив завършек на всичко. Предлага се неоформен (в естествен вид), както и оформен – след обработка. Минералният състав на гнайса позволява камъкът да се среща в разнообразни цветове: бяло, жълто, сиво, зелено, металик, кафяво и др.
Структура на гнайса
Метаморфният камък гнайс е шистов. Геоложката му структура е подобна на тази на гранита. Твърдостта му е голяма и може да се ползва навсякъде, където и гранита.
Формиране на гнайс
Метаморфни скали, какъвто е и гнайсът, е най-вероятно да се открият на места, разположени дълбоко под земната повърхност. Оформят се при високо налягане чрез събирането на други минерали. Причинява се от сблъсъка на плочи в литосферата.
Полезни характеристики на гнайса
Шистовата скала гнайс има красиви шарки и завъртулки, които го правят често използван при направата на полирани кухненски плотове, както и за облицовка. Поради голямата твърдост на гнайса може да се твърди, че направените от такъв камък неща могат да издържат векове наред. Добър изолатор е, така че облицованите къщи или сгради с гнайс, освен че са красиви и уютни, са хладни през лятото и топли през зимата.
Структура и текстура на гнайса
Структурата на камъка може да се раздели на три основни типа:
- кристалобластична;
- катакластична;
- реликтова.
Текстурата на гнайса може да бъде:
- реликтова – при нея се запазва част от текстурните особенности, присъща за изходната скала;
- масивна метаморфна текстура, която се образува без действието на насочено налягане;
- ориентирана текстура, която е разпространена доста широко и е разнообразна (лещовидна, шистозна, линейна, ивичеста и др.), образувана при подчертано въздействие от страна на ориентирано налягане.